دکمه موبایل منو

جزییات خبر

سه شنبه / ۱۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۲:۰۱
سرویس : بوشهر
کد خبر : ۱۶۲۷۳۶
گزارشگر : ۹۳
مددجوی یتیم گناوه ای که کار آفرین می شود

از احتیاج به نان شب تا اشتغال برای 28 نفر

(سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷) ۱۲:۰۱

مددجوی کارآفرین گناوه ای که روزگاری بر اثر فقر و یتیمی به نان شبش محتاج بود، با همکاری کمیته امداد تعمیرگاه تخصصی خودرو راه اندازی کرده است و اینک علاوه بر خودکفایی خودش، 28 نفر کارگر را نان آور خانه کرده است.

امروزه جوانان زیادی هستند که با داشتن تحصیلات عالیه و حمایت های همه جانبه خانوادگی، هنوز هم نتوانسته‌اند موفقیت های شغلی قابل قبولی برای خود دست و پا کنند، اما در مقابل جوانان دیگری را می بینیم که در عین فقر و فلاکت و نداری، سختی ها را به جان خریده اند و با همت و تلاش خود از هیچ به همه چیز رسیده اند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، "اردشیر" جوان 31 ساله گناوه ای، یکی از این جوانان موفق است که روزگار تلخ بی پدری و نداری را از کودکی چشیده است اما با حمایت های کمیته امداد و تلاش و پشتکار خودش هم اکنون به خودکفایی رسیده است و 28 نفر کارگر نیازمند را هم به کار گرفته است.

در ادامه گزارشی کوتاه از شرح و حال زندگی این جوان نیازمند دیروز و کارآفرین برتر و خودکفای امروز می خوانید:

"اردشیر" در ورودی بندر گناوه،مدیریت تعمیرگاه وسیع و تخصصی اتومبیل را بر عهده دارد. با لباسهای روغنی و در حالی که یک آچار در دست دارد با خوش رویی به استقبالمان آمد، گپ و گفت صمیمی با هم داشتیم. تعریف می کند که در یک خانواده 17 نفره زندگی می کرده است، پدرشان را از دست داده اند، مشکلات زندگی عرصه را برای ادامه تحصیل برآ«ها سخت کرده بود و به همین خاطر تا پنج دبستان بیشتر درس نخوانده است و از آن به بعد مجبور به کار کردن شده.

با راهنمایی های آشنایان، مادرش به کمیته امداد مراجعه می کند و تحت حمایت کمیته امداد شهرستان گناوه قرار می گیرند. حمایت های خوبی از سوی کمیته امداد برای آنها صورت گرفته.

از نحوه کار و فعالیتش پرسیدم و گفت: شروع کارم از شاگردی در ایران خودرو بوده است، از سال 79 تا 87 با چند تا از دوستانم کارگر ایران خودرو شدیم، پس از آن با شراکت چهار نفر از دوستانم یک تعمیرگاه کوچک در منطقه ای از شهر راه اندازی کردیم، از سال 88 به بعد تصمیم گرفتم به تنهایی و روی پای خودم کار کنم، سرمایه کافی نداشتم ولی با توکل بر خدا به کمیته امداد مراجعه کردم و موفق شدم 3 فقره وام 5 میلیون تومانی اشتغال با سود 4 در صد در سه مرحله کوتاه دریافت کنم بعد از اون تعمیرگاه رو توسعه دادیم و پارسال هم باز یک وام 15 میلیون تومانی از کمیته امدادکارگاه را بیشتر از گذشته توسعه دادم.

به گفته "اردشیر" 28 نفر کارگر به طور مستقیم و 100 نفر هم اعم از تراشکار، باطری فروش و.... به طور غیر مستقیم با او همکاری می کنند. با مکثی کوتاه به آسمان نگاه می کندو می گوید: من یتیمم و سختی های زیادی را در زندگی تحمل کرده اما توانستم به لطف خدا به اینجا برسم و همیشه خدا رو شکرگذار هستم.

در ادامه صحبت هایش اشاره می کند که یک روز به نون شبش محتاج بوده و حتی برای راه اندازی تعمیرگاه کوچکش در سال87 طلاهای زنش رو می فروشه و با 300 هزار تومان شروع به کار می کند اما الان بیش از 250 میلیون تومان ابزار و قطعات دارد و در آمد ماهیانه 7 استاد کار تعمیرگاهش بیش از 10 میلیون تومان است که سود خالص آن 2.5 تا 3 میلیون تومان می‌شود.

با رضایت خاصی ادامه می دهد: همیشه دلم می خواست دست جوان هایی را بگیرم که هیچ کس را ندارند و الان در این تعمیر گاه بیشتر کارگرهایم مددجویان کمیته امدادند و 4 نفر آنها 15 ساله هستند که نه پدر دارند و نه مادر. همه کارگرهای اینجا زیر 30 ساله‌اند و کسانی هستند که به خاطر مشکلات خانوادگی شان شاید اگر دستشان را نمی‌گرفتیم به راه کج کشیده می‌شدند.

این جوان موفق و کار آفرین گناوه ای از بد عهدی صاحب تعمیر گاه گلایه می‌کند و می‌گوید: به محض اینکه دید کار ما رونق گرفته، مدعی شد که اگر فروشگاه قطعات را به او واگذار نکنیم ما را از اینجا بیرون می‌اندازد.

سرش را پایین می‌اندازد و ادامه می‌دهد: اگر برم جای کوچک تر مجبور می‌شم چند نفر را بیرون کنم اما اگر تعمیر گاه بزرگتری داشته باشم می توانم دست چند نفر دیگر را هم بگیرم و چند خانواده دیگر را هم از فقر نجات بدم.

اردشیر در ادامه می گوید: مشکل زمین دارم و البته انتظار هم ندارم یک تعمیر گاه مجهز در اختیارم بگذارند اما فقط می خواهم یک زمین داشته باشم که بتوانم کارم را توسعه بدهم و نگرانی بیرون شدن از این جایگاه فعلی را نداشته باشم.

این در حالیست که مسؤلین کمیته امداد شهرستان گناوه می گویند: چنانچه شهرداری زمینی را تحت عنوان اجاره به شرط تملیک در اختیار وی قرار دهد مشکلاتش حل خواهد شد و کمیته امداد هم می‌تواند به عنوان "طرح کار آفرین" در قالب های مختلف حدود 100 میلیون تومان وام به وی پرداخت کند.

این جوان یتیم و کار آفرین ما که روزگاری خود و خانواده اش به نان شبشان محتاج بودند و اکنون برای افراد زیادی شغل ایجاد کرده، در تمام صحبت هایش مدام خدا را شکر می‌ گوید و درخواست دارد تا بیشتر حمایت شود تا بتواند همچنان به نیازمندان بیشتر کمک کند.

انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۳۰۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید